Kırklareli İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Sinemaya Gitmeyen Öğrenci Kalmasın Projesi

BİR MİLYON ÖĞRENCİ SİNEMAYLA BULUŞUYOR PROJESİ

  • sinema.jpg
                           KIRKLARELİ’NDE HAYATA GEÇİRİLİYOR

Türkiye’de sinemaya gitme imkânı bulamayan bir milyon öğrenci “Sinemaya Gitmeyen Öğrenci Kalmasın” projesi ile beyaz perdenin büyülü dünyasıyla tanışacak.  

Sinemanın, sosyalleşmeye yönelik olumlu etkilerinin genç nesillere yansıması için Kültür ve Turizm Bakanlığınca hayata geçirilen proje, birçok öğrenciyi ilk defa beyaz perde ile buluşturacak.

Türkiye’nin her ilinde orta öğretim öğrencilerine bulundukları illerdeki sinema salonlarında ücretsiz olarak film seyretme olanağı sunacak proje; Kültür ve Turizm Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Türkiye Belediyeler Birliği ve Sinema Salonu Yatırımcıları Derneği ortaklığıyla yürütülüyor.

Sinemaya gidemeyen 5, 6, 7 ve 8’inci sınıf öğrencilerine yönelik, büyük ilgi görmesi beklenen projenin açılışı; İlimizde 23 Ekim 2017 tarihinde başlayacak ve 22 Aralık 2017 tarihinde tamamlanacaktır. Bu süre içerisinde Kültür ve Turizm Bakanlığınca belirlenen ve gönderilen;

  • İksir (Animasyon)
  • Evliya Çelebi Ölümsüzlük Suyu (Animasyon)
  • Son Mektup
  • 120
  • Ertuğrul 1890

Adlı filmler gösterilecek olup, İlimizde toplam 4407 öğrencinin bu filmleri ücretsiz izlemesi planlanmış durumdadır. Her öğrenciye ayrıca 1 su ve 1 paket patlamış mısır ikram olarak verilecektir.

Bu uygulama 2018 yılında da; 

ü  Bizim Köyün Şarkısı-Yerli Yapım, Komedi, 2018

ü  Ayla- Yerli Yapım, Drama, 2017

ü  Doru- Yerli Yapım, Aksiyon, 2017

ü  Ertuğrul 1890-Yerli Yapım, Drama 2015 adlı filmlerin İlimiz sinemalarında 4407 öğrenciye yönelik gösterimi ile devam edecektir.