Ana Sayfa | Site Ağacı | Arama        

      Ana Sayfa
Kültür Portalı
Alo176


Kıyı Turizmi

Kırklareli, Karadeniz’de kumsalları nitelikli 60 Km. lik kıyı şeridine sahiptir. İl’in Karadeniz’e kıyısı olan iki ilçesi Demirköy ve Vize’dir. Kıyı kullanımına elverişli plajları ise İğneada, Beğendik, Limanköy, Kıyıköy ve Kasatura ile bu yerleşmelerin arasında kalan alandır.

 

Kıyıköy; Karadeniz’e egemen, kayalık bir zemin üzerinde, tabiat harikası iki doğal sit alanında bulunur. Kuzeyinden Pabuçdere, güneyinden Kazandere akmaktadır. Kıyıköy’ün her iki tarafında uzun ve temiz bir kumsal bulunmakta, Pabuçdere yanında kamp kurulabilmektedir. Kıyıköy’de günübirlik kullanıma yönelik güzel balık lokantaları ile kafelerin yanında konaklama imkanı da bulunmaktadır. İstanbul’a 190 Km, Kırklareli’ne 96 Km, Vize’ye 40 Km mesafededir.

 

İğneada; Karadeniz sahilinde 40 – 50 mt. genişliğinde 10 Km uzunluğunda bir kumsala sahiptir. Plaj çevresinde lokanta, çay bahçesi, WC gibi tesisler bulunmaktadır. Konaklamaya müsait pek çok pansiyonun yanında 5 yıldızlı 252 yatak kapasiteli bir de otel bulunmaktadır. Çevresinde I. derece doğal sit alanları ile ilgi gören bir sahil beldesidir. Kırklareli’ne 97 Km, Demirköy’e 25 Km mesafededir.

 

Kastro; 500 mt. uzunluğunda, 200 mt. genişliğinde bir sahili vardır. Denizi berrak, sahili ince kumlu ve yer yer kayalık bir yapıya sahiptir. İstanbul’a 165 Km, Kırklareli’ne 85 Km, Kıyıköy’e 18 Km mesafededir.

 

  • Karadeniz Sahili (Kıyıköy)
 
 


 

Bu site Kültür ve Turizm Bakanlığı Bilgi Sistemleri Dairesi Başkanlığı tarafından hazırlanmıştır.
Bu sayfa 5399 kez gösterilmiştir.